Trasa szlaku: Orneta – Opin – Łaniewo – Lidzbark Warmiński
Długość szlaku: 28 km
Stopień trudności: trasa łatwa
Szlak prowadzi przez dawną linię kolejową z Ornety do Lidzbarka Warmińskiego, która funkcjonowała do wybuchu drugiej wojny światowej. Droga jest utwardzona, szerokość wynosi 2 m, brak stromych wzniesień i spadków.

Trasa szlaku: Ruciane Nida – Wojnowo – Gałkowo – Nowa Ukta – Kamień – Wygryny – Ruciane Nida
Długość szlaku: 38 km
Stopień trudności: trasa dla średnio-zaawansowanych rowerzystów
Wyruszamy spod Pętli Wojnowskiej przy Centrum Informacji Turystycznej i Promocji w Rucianem-Nida. Początek trasy biegnie wzdłuż jeziora Nidzkiego, później w kierunku Wojnowa, przez Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, następnie w kierunku jeziora Bełdany, końcowo w kierunku Rucianego-Nidy.

Trasa szlaku: Ruciane Nida – Guzianka – Wejsuny Małe – Ruciane Nida
Długość szlaku: 22 km
Stopień trudności: trasa łatwa
Zaczynamy przy Centrum Informacji Turystycznej i Promocji w Rucianem-Nida. Potem kierujemy się na północ w stronę wsi Wejsunów, a następnie na południe w kierunku Szerokiego Boru. Trasę kończymy w Ruciane-Nida.

Trasa szlaku: Lidzbark Welski – Klonowo – Rezerwat „Jar Brynicy” – Pomnik Przyrody „Dąb Rzeczpospolitej” – Lidzbark Welski
Długość szlaku: 11 km
Stopień trudności: trasa łatwa
To idealna trasa rowerowa dla początkujących rowerzystów – jest nie tylko krótka, ale i nieskomplikowana, ponadto wiedzie przez zróżnicowane krajobrazowo tereny. Na początku jedziemy przez Lidzbark, mijając największe atrakcje tego miasta, później przez promenadę nad Jeziorem Lidzbarskim, punkt widokowy w Klonowie, a potem przez Rezerwat „Jar Brynicy”.

(MW / fot. Pixabay/cc0)