Historia
W wyniku działań czynników atmosferycznych (wiatrów i huraganów) na terenach Puszczy Piskiej doszło do kolosalnych zniszczeń. Największe z nich miały miejsce w 2002 roku. Choć teoretycznie można było poradzić sobie z nimi dość szybko, leśnicy zdecydowali się pozostawić pewien fragment Puszczy wolny od ingerencji człowieka - ma on regenerować się samodzielnie. Możliwość obserwowania wzrostu nowych drzew i roślin stała się dodatkową atrakcją dla turystów.
Flora i fauna
Przed nadejściem fali zniszczeń w Puszczy Piskiej można było podziwiać niedźwiedzie, rosomaki i tury. Obecnie na tych terenach swoje życie wiodą mniejsze zwierzęta leśne - m.in. dziki, sarny, lisy czy jelenie. W skład Puszczy wchodzi także mieszczący się w Kadzidłowie park dzikich zwierząt. Obejmuje on niemalże 100 ha terenu, który zamieszkiwany jest przez wilki, dziki, jelenie, żubry oraz bizony.
Puszcza Piska znana jest ze swojego dzikiego charakteru. Występująca w niej roślinność przepięknie rozkwita wokół dróżek spacerowych, w runie leśnym i na każdym pagórku. Występuje wśród niej kilka gatunków chronionych - m.in. rosiczka okrągłolistna i lilia złotogłów, jak również leszczyna, jarzębina czy jeżyny.
Każdy, kto zdecyduje się odwiedzić tereny mazurskie, powinien koniecznie zajrzeć do Puszczy Piskiej. Wstęp do niej jest darmowy.